AVX Corporation TAP476K016SCS
TAP476K016SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP476K016SCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP476K016SCS.pdf
Availability of TAP476K016SCS
QUANTITY
TAP476K016SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476K016SCS
Internal Part NumberEIS-TAP476K016SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeJ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476K016SCS
Related LinksTAP476, TAP476K016SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476K016SCS Details Description
Related parts for TAP476K016SCS
CAP FILM 390PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SPI/SRL 125M 48QFN datasheet.pdf
CABLE 3POS OPEN-R/A SOCKET 5 M datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 53V 8.5A datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LUP 10.16/09/90V 3.2SN BK BX datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
JT 22C 22#22M PIN RECP datasheet.pdf
M12 8 POS F-F RA 2MTR datasheet.pdf