AVX Corporation TAP476K016SCS
TAP476K016SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP476K016SCS
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP476K016SCS.pdf
Availability of TAP476K016SCS
QUANTITY
TAP476K016SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476K016SCS
Internal Part NumberEIS-TAP476K016SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeJ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476K016SCS
Related LinksTAP476, TAP476K016SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476K016SCS Details Description
Related parts for TAP476K016SCS
IC DAC 12BIT QUAD BIPOLAR 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
MT-RJ TO SC SIMPLEX LLEAD datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 10.6V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 7.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 898 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf