AVX Corporation TAP476K020CCS
TAP476K020CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP476K020CCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP476K020CCS.pdf
Availability of TAP476K020CCS
QUANTITY
TAP476K020CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476K020CCS
Internal Part NumberEIS-TAP476K020CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeK
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476K020CCS
Related LinksTAP476, TAP476K020CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476K020CCS Details Description
Related parts for TAP476K020CCS
THY DL NEG 100MA 500A ESD MSO13 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
GROMMET EDGE SOLID PE NATURAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf