AVX Corporation TAP476K020GSB
TAP476K020GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP476K020GSB
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP476K020GSB.pdf
Availability of TAP476K020GSB
QUANTITY
TAP476K020GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476K020GSB
Internal Part NumberEIS-TAP476K020GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeK
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476K020GSB
Related LinksTAP476, TAP476K020GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476K020GSB Details Description
Related parts for TAP476K020GSB
CONN HEADER RT/A .100 12POS 15AU datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 0.294 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
LAMP INCAND T-1 3/4 MIDGET FLANG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC MFP8 datasheet.pdf
MINI CONN 20WAY 3.5MM datasheet.pdf