AVX Corporation TAP476K025BRW
TAP476K025BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP476K025BRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP476K025BRW.pdf
Availability of TAP476K025BRW
QUANTITY
TAP476K025BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476K025BRW
Internal Part NumberEIS-TAP476K025BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476K025BRW
Related LinksTAP476, TAP476K025BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476K025BRW Details Description
Related parts for TAP476K025BRW
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 27 OHM 1506 datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL 5MM 12V RED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO15 datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET 10M datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 700MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 150POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO-214AB datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 HR/G/HR DIFF datasheet.pdf