Ohmite TAP600K30R
TAP600K30R picture photo
Mfg. Part Number
TAP600K30R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 30 OHM 10% 600W
Datasheet Download
TAP600K30R.pdf
Availability of TAP600K30R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAP600K30R Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP600K30R
Internal Part NumberEIS-TAP600K30R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTAP600
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±10%
Power (Watts)600W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Features-
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height0.945" (24.00mm)
Lead StyleM5 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP600K30R
Related LinksTAP60, TAP600K30R Datasheet, Ohmite Distributor
TAP600K30R Details Description
Related parts for TAP600K30R
RES ARRAY 3 RES 560 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN SCSI .085" MALE PNL 24POS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.185A 47 MOHM datasheet.pdf