Ohmite TAP600K30R
TAP600K30R picture photo
Mfg. Part Number
TAP600K30R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 30 OHM 10% 600W
Datasheet Download
TAP600K30R.pdf
Availability of TAP600K30R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAP600K30R Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP600K30R
Internal Part NumberEIS-TAP600K30R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTAP600
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30
Tolerance±10%
Power (Watts)600W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Features-
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height0.945" (24.00mm)
Lead StyleM5 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP600K30R
Related LinksTAP60, TAP600K30R Datasheet, Ohmite Distributor
TAP600K30R Details Description
Related parts for TAP600K30R
IC REG LDO 1.8V 0.2A 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR30B/AE30M/APK30B datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 16POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 300K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY/TEMP I2C 4% SIP datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf