Ohmite TAP600K500E
TAP600K500E picture photo
Mfg. Part Number
TAP600K500E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 600W
Datasheet Download
TAP600K500E.pdf
Availability of TAP600K500E
QUANTITY
TAP600K500E Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP600K500E
Internal Part NumberEIS-TAP600K500E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTAP600 "E" Seiries Material Declaration
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTAP600
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±10%
Power (Watts)600W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Features-
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height0.945" (24.00mm)
Lead StyleM5 Threaded
Package / CaseBox
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP600K500E
Related LinksTAP60, TAP600K500E Datasheet, Ohmite Distributor
TAP600K500E Details Description
Related parts for TAP600K500E
RES 0.68 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC FRAM 4KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
34+34 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 33MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
INSTALL TOOL 1-1/4" SPLIT WRAP datasheet.pdf
4" X 2" PAPER LABEL 4 RLS/CASE datasheet.pdf