AVX Corporation TAP685K025CCS
TAP685K025CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP685K025CCS
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP685K025CCS.pdf
Availability of TAP685K025CCS
QUANTITY
TAP685K025CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP685K025CCS
Internal Part NumberEIS-TAP685K025CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP685K025CCS
Related LinksTAP685, TAP685K025CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP685K025CCS Details Description
Related parts for TAP685K025CCS
RES TEMP SENS 180 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
LED 7-SEG .56" 1DGT RED-ORNG CA datasheet.pdf
CAP CER 370PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1.27MM GLD PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 16POS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 321POS GOLD datasheet.pdf
XLAMP CXA1304 LED datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO PIN datasheet.pdf