AVX Corporation TAP685M006CCS
TAP685M006CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP685M006CCS
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP685M006CCS.pdf
Availability of TAP685M006CCS
QUANTITY
TAP685M006CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP685M006CCS
Internal Part NumberEIS-TAP685M006CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP685M006CCS
Related LinksTAP685, TAP685M006CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP685M006CCS Details Description
Related parts for TAP685M006CCS
MODULE POWER ENTRY 4A 250V SCREW datasheet.pdf
PATCH CORD 2-COND 4FT datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO262-3 datasheet.pdf
IC FPGA 880 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
PROBE HI VOLT DIFFERENTL 100MHZ datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf