AVX Corporation TAP685M016HSB
TAP685M016HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP685M016HSB
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP685M016HSB.pdf
Availability of TAP685M016HSB
QUANTITY
TAP685M016HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP685M016HSB
Internal Part NumberEIS-TAP685M016HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP685M016HSB
Related LinksTAP685, TAP685M016HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP685M016HSB Details Description
Related parts for TAP685M016HSB
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RING TONGUE TERMINAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 12NS 44PLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf