AVX Corporation TAP686K020CCS
TAP686K020CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP686K020CCS
Brief Description
CAP TANT 68UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP686K020CCS.pdf
Availability of TAP686K020CCS
QUANTITY
TAP686K020CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP686K020CCS
Internal Part NumberEIS-TAP686K020CCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP686K020CCS
Related LinksTAP686, TAP686K020CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP686K020CCS Details Description
Related parts for TAP686K020CCS
SWITCH 8 POS DIP PIANO SEALED datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 24-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 4CH 14BIT SER 1LSB 32TQFP datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM W/O LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 14POS .254M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 28POS datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO 51C P 18" RBW JACKS datasheet.pdf