AVX Corporation TAP686M006BRW
TAP686M006BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP686M006BRW
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP686M006BRW.pdf
Availability of TAP686M006BRW
QUANTITY
TAP686M006BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP686M006BRW
Internal Part NumberEIS-TAP686M006BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeG
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP686M006BRW
Related LinksTAP686, TAP686M006BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP686M006BRW Details Description
Related parts for TAP686M006BRW
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO251 datasheet.pdf
CONN HV ATTENUATOR FIXED 20 DB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE POWER LINE 4A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf