AVX Corporation TARQ104M035
TARQ104M035 picture photo
Mfg. Part Number
TARQ104M035
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 20% AXIAL
Datasheet Download
TARQ104M035.pdf
Availability of TARQ104M035
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TARQ104M035 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARQ104M035
Internal Part NumberEIS-TARQ104M035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeQ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARQ104M035
Related LinksTARQ1, TARQ104M035 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARQ104M035 Details Description
Related parts for TARQ104M035
FIXED IND 56UH 194MA 2.23 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 370KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
IC SW DISTRIBUTION 6TDFN datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 75MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 16.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 275VAC datasheet.pdf