AVX Corporation TARQ104M050
TARQ104M050 picture photo
Mfg. Part Number
TARQ104M050
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 50V 20% AXIAL
Datasheet Download
TARQ104M050.pdf
Availability of TARQ104M050
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TARQ104M050 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARQ104M050
Internal Part NumberEIS-TARQ104M050
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeQ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARQ104M050
Related LinksTARQ1, TARQ104M050 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARQ104M050 Details Description
Related parts for TARQ104M050
CONN RECEPT 11 POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 93A DPAK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CTV 79C 79#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf