AVX Corporation TARR155K035
TARR155K035 picture photo
Mfg. Part Number
TARR155K035
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 35V 10% AXIAL
Datasheet Download
TARR155K035.pdf
Availability of TARR155K035
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TARR155K035 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARR155K035
Internal Part NumberEIS-TARR155K035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.291" L (2.50mm x 7.40mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARR155K035
Related LinksTARR1, TARR155K035 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARR155K035 Details Description
Related parts for TARR155K035
JUMPER-H1507TR/A3048A/H1505TR10" datasheet.pdf
RES 25K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-TSOP datasheet.pdf
BOARD INTERFACE ONBOARD RS232 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND ALLINGAP Y SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 780FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf