AVX Corporation TARS225M035
TARS225M035 picture photo
Mfg. Part Number
TARS225M035
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 20% AXIAL
Datasheet Download
TARS225M035.pdf
Availability of TARS225M035
QUANTITY
TARS225M035 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARS225M035
Internal Part NumberEIS-TARS225M035
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.339" L (4.30mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARS225M035
Related LinksTARS2, TARS225M035 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARS225M035 Details Description
Related parts for TARS225M035
DIODE ZENER 10V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS STR 15GOLD T/H datasheet.pdf
IC QUAD 8-BIT SERIAL D/A 16TSSOP datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 470 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf