AVX Corporation TARW226K020
TARW226K020 picture photo
Mfg. Part Number
TARW226K020
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
TARW226K020.pdf
Availability of TARW226K020
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TARW226K020 Order Process
Ship out your order
Specifications of TARW226K020
Internal Part NumberEIS-TARW226K020
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.409" L (4.30mm x 10.40mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TARW226K020
Related LinksTARW2, TARW226K020 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TARW226K020 Details Description
Related parts for TARW226K020
CONN THRU-PNL W/LATCH 6POS FL BK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAB BUSHING SHELL SIZE 14S datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 240X128 BK/WT datasheet.pdf
381 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 6WLCSP datasheet.pdf