Texas Instruments TAS5102EVM
TAS5102EVM picture photo
Mfg. Part Number
TAS5102EVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Audio Amplifiers
Brief Description
EVAL MODULE FOR TAS5102
Datasheet Download
TAS5102EVM.pdf
Availability of TAS5102EVM
QUANTITY
TAS5102EVM Order Process
Ship out your order
Specifications of TAS5102EVM
Internal Part NumberEIS-TAS5102EVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTAS5102EVM Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Audio Amplifiers
Series-
Amplifier TypeClass D
Output Type2-Channel (Stereo)
Max Output Power x Channels @ Load20W x 2 @ 8 Ohm
Voltage - Supply8 V ~ 23 V
Board TypeFully Populated
Utilized IC / PartTAS5102
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAS5102EVM
Related LinksTAS51, TAS5102EVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
TAS5102EVM Details Description
Related parts for TAS5102EVM
RES 4.7 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
MINIGRABBER W/6-32 THREAD RED datasheet.pdf
IC EL DRIVER 180VPP OUT 8-MSOP datasheet.pdf
GDT 470V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PMI CAP BLUE STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf