Texas Instruments TAS5132DDVR
TAS5132DDVR picture photo
Mfg. Part Number
TAS5132DDVR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC AMP AUDIO PWR 26W D 44TSSOP
Datasheet Download
TAS5132DDVR.pdf
Availability of TAS5132DDVR
QUANTITY
TAS5132DDVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TAS5132DDVR
Internal Part NumberEIS-TAS5132DDVR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
SeriesPurePath Digital™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClass D
Output Type2-Channel (Stereo)
Max Output Power x Channels @ Load26W x 2 @ 6 Ohm
Voltage - Supply10.8 V ~ 13.2 V
FeaturesDigital Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package44-HTSSOP
Package / Case44-TSSOP (0.244", 6.20mm Width) Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAS5132DDVR
Related LinksTAS51, TAS5132DDVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TAS5132DDVR Details Description
Related parts for TAS5132DDVR
IC OSC SGL TIMER 100KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.63V LOW SOT-23B datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 115V datasheet.pdf
G9S-2002 DC24 datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
37POS M/M DUAL 1300PF datasheet.pdf
HALL LATCH SWITCH SC59 datasheet.pdf
180UF 40V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf