Texas Instruments TAS5616PHD
TAS5616PHD picture photo
Mfg. Part Number
TAS5616PHD
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC AMP AUDIO 160W STER D 64HTQFP
Datasheet Download
TAS5616PHD.pdf
Availability of TAS5616PHD
QUANTITY
TAS5616PHD Order Process
Ship out your order
Specifications of TAS5616PHD
Internal Part NumberEIS-TAS5616PHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5A (24 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Mold Compound 30/Sep/2014
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
SeriesPurePath™ HD
PackagingTray
TypeClass D
Output Type1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo)
Max Output Power x Channels @ Load300W x 1 @ 4 Ohm; 160W x 2 @ 8 Ohm
Voltage - Supply25 V ~ 52.5 V
FeaturesDepop, Differential Inputs, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package64-HTQFP (14x14)
Package / Case64-TQFP Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAS5616PHD
Related LinksTAS56, TAS5616PHD Datasheet, Texas Instruments Distributor
TAS5616PHD Details Description
Related parts for TAS5616PHD
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 0804 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 137K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf