AVX Corporation TAWD685M050R0700
TAWD685M050R0700 picture photo
Mfg. Part Number
TAWD685M050R0700
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917
Datasheet Download
TAWD685M050R0700.pdf
Availability of TAWD685M050R0700
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TAWD685M050R0700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TAWD685M050R0700
Internal Part NumberEIS-TAWD685M050R0700
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Obsolescence/ EOLTAW,TBW Series 17/Dec/2014
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" Dia x 0.169" L (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAWD685M050R0700
Related LinksTAWD685M, TAWD685M050R0700 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAWD685M050R0700 Details Description
Related parts for TAWD685M050R0700
IC REG LDO ADJ 1A DDPAK datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 4-CH 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 82 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf