AVX Corporation TAZH475K050CRSB0024
TAZH475K050CRSB0024 picture photo
Mfg. Part Number
TAZH475K050CRSB0024
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% 2915
Datasheet Download
TAZH475K050CRSB0024.pdf
Availability of TAZH475K050CRSB0024
QUANTITY
TAZH475K050CRSB0024 Order Process
Ship out your order
Specifications of TAZH475K050CRSB0024
Internal Part NumberEIS-TAZH475K050CRSB0024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.18mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAZH475K050CRSB0024
Related LinksTAZH475K0, TAZH475K050CRSB0024 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAZH475K050CRSB0024 Details Description
Related parts for TAZH475K050CRSB0024
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 4.2A 22 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
R/A REC POWERBALDE datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf