TXC CORPORATION TB-16.000MBE-T
TB-16.000MBE-T picture photo
Mfg. Part Number
TB-16.000MBE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TB-16.000MBE-T.pdf
Availability of TB-16.000MBE-T
QUANTITY
TB-16.000MBE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TB-16.000MBE-T
Internal Part NumberEIS-TB-16.000MBE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB-16.000MBE-T
Related LinksTB-16.0, TB-16.000MBE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TB-16.000MBE-T Details Description
Related parts for TB-16.000MBE-T
IC MPU/RESET CIRC 3.70V SC70-4 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 11.4A 7 MOHM TH datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC34S/AE34M/CPC34S datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 15W MONO D 32TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 10POS SKT datasheet.pdf