TXC CORPORATION TB-16.000MCE-T
TB-16.000MCE-T picture photo
Mfg. Part Number
TB-16.000MCE-T
Brief Description
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TB-16.000MCE-T.pdf
Availability of TB-16.000MCE-T
QUANTITY
TB-16.000MCE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TB-16.000MCE-T
Internal Part NumberEIS-TB-16.000MCE-T
TypeMEMS (Silicon)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB-16.000MCE-T
Related LinksTB-16.0, TB-16.000MCE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TB-16.000MCE-T Details Description
Related parts for TB-16.000MCE-T
TRANS NPN 140V 10A TO3P datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 14POS 15AU datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.7A DL 16MSOP datasheet.pdf
IC DC/DC CHARGER LI+ 2A 28-TQFN datasheet.pdf
3M ENCODER CABLE CRGC datasheet.pdf
RES 143 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 92MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf