TXC CORPORATION TB-38.400MBE-T
TB-38.400MBE-T picture photo
Mfg. Part Number
TB-38.400MBE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 38.40MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TB-38.400MBE-T.pdf
Availability of TB-38.400MBE-T
QUANTITY
TB-38.400MBE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TB-38.400MBE-T
Internal Part NumberEIS-TB-38.400MBE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency38.4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB-38.400MBE-T
Related LinksTB-38.4, TB-38.400MBE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TB-38.400MBE-T Details Description
Related parts for TB-38.400MBE-T
CONN TERMINAL BLOCK 6POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ000 1.1" datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf