TXC CORPORATION TB-4.096MDE-T
TB-4.096MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
TB-4.096MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 4.096MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
TB-4.096MDE-T.pdf
Availability of TB-4.096MDE-T
QUANTITY
TB-4.096MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TB-4.096MDE-T
Internal Part NumberEIS-TB-4.096MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMEMS Oscillator
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesTB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)-
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.032" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB-4.096MDE-T
Related LinksTB-4.0, TB-4.096MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
TB-4.096MDE-T Details Description
Related parts for TB-4.096MDE-T
CONN TERM BLOCK 5MM SIDE 6POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 338 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf