Diodes Incorporated TB1500M-13-F
TB1500M-13-F picture photo
Mfg. Part Number
TB1500M-13-F
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR PROTECT BIDIR 50A SMB
Datasheet Download
TB1500M-13-F.pdf
Availability of TB1500M-13-F
QUANTITY
TB1500M-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TB1500M-13-F
Internal Part NumberEIS-TB1500M-13-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsTB Series SMB Side
TB Series SMB Top
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover180V
Voltage - Off State140V
Voltage - On State3.5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance90pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB1500M-13-F
Related LinksTB1500, TB1500M-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
TB1500M-13-F Details Description
Related parts for TB1500M-13-F
CONN PLUG 33C4 SEALED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 5A PCB PLAIN70514559 datasheet.pdf
DUAL CHANNEL UART 44PLCC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 250VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 132BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 15A datasheet.pdf