Eaton (formerly Cooper Bussmann) TB300-02SP
TB300-02SP picture photo
Mfg. Part Number
TB300-02SP
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.562" (14.27mm)
Datasheet Download
TB300-02SP.pdf
Availability of TB300-02SP
QUANTITY
TB300-02SP Order Process
Ship out your order
Specifications of TB300-02SP
Internal Part NumberEIS-TB300-02SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesMagnum® TB300
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits2
Number of Wire Entries4
Pitch0.562" (14.27mm)
Number of Rows2
Current Rating30A
Voltage Rating600V
Wire Gauge8-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB300-02SP
Related LinksTB300, TB300-02SP Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
TB300-02SP Details Description
Related parts for TB300-02SP
CONN RECEPT CPC 16POS STD SER 4 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.25A SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 25POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf