Diodes Incorporated TB3500M-13-F
TB3500M-13-F picture photo
Mfg. Part Number
TB3500M-13-F
Manufacturer
Product Category
TVS - Thyristors
Brief Description
THYRISTOR PROTECT BIDIR 50A SMB
Datasheet Download
TB3500M-13-F.pdf
Availability of TB3500M-13-F
QUANTITY
TB3500M-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TB3500M-13-F
Internal Part NumberEIS-TB3500M-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsTB Series SMB Side
TB Series SMB Top
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Thyristors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover400V
Voltage - Off State320V
Voltage - On State3.5V
Current - Peak Pulse (8/20µs)250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)50A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance60pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB3500M-13-F
Related LinksTB3500, TB3500M-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
TB3500M-13-F Details Description
Related parts for TB3500M-13-F
SLEEVE EXP FR BLK 0.13"(3.2MM) datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 11/32" 1.00" datasheet.pdf
CONN FPC VERT 24POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK 2NC SLOW ACT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf