Toshiba Semiconductor & Storage TB62208FTG,8,EL
TB62208FTG,8,EL picture photo
Mfg. Part Number
TB62208FTG,8,EL
Manufacturer
Product Category
PMIC - Motor Drivers, Controllers
Brief Description
IC MOTOR DRIVER PAR 48QFN
Datasheet Download
TB62208FTG,8,EL.pdf
Availability of TB62208FTG,8,EL
QUANTITY
TB62208FTG,8,EL Order Process
Ship out your order
Specifications of TB62208FTG,8,EL
Internal Part NumberEIS-TB62208FTG,8,EL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Motor Drivers, Controllers
Series-
Motor Type - StepperBipolar
Motor Type - AC, DC-
FunctionDriver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Output ConfigurationHalf Bridge (4)
InterfaceParallel
TechnologyDMOS
Step Resolution1, 1/2
ApplicationsGeneral Purpose
Current - Output1.8A
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Load10 V ~ 38 V
Operating Temperature-20°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-QFN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB62208FTG,8,EL
Related LinksTB62208, TB62208FTG,8,EL Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TB62208FTG,8,EL Details Description
Related parts for TB62208FTG,8,EL
XFRMR LAMINATED 25.2VA CHAS MNT datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201AE datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DUAL PAR/SRL 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
SGE-225-2-1350 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A DPAK-4 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf