Toshiba Semiconductor & Storage TB7101AF(T5L1.2,F)
TB7101AF(T5L1.2,F) picture photo
Mfg. Part Number
TB7101AF(T5L1.2,F)
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 1.2V 1A SYNC 8SON
Datasheet Download
TB7101AF(T5L1.2,F).pdf
Availability of TB7101AF(T5L1.2,F)
QUANTITY
TB7101AF(T5L1.2,F) Order Process
Ship out your order
Specifications of TB7101AF(T5L1.2,F)
Internal Part NumberEIS-TB7101AF(T5L1.2,F)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackagePS-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TB7101AF(T5L1.2,F)
Related LinksTB7101AF(, TB7101AF(T5L1.2,F) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TB7101AF(T5L1.2,F) Details Description
Related parts for TB7101AF(T5L1.2,F)
IC 2.93V SUPPLY MONITOR SOT-23-3 datasheet.pdf
CONN HOUSING PLUG 6POS DUAL RED datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 400MW ALF2 datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 150-250A 80VDC datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY LIQUID-AIR 2.4A datasheet.pdf
070 MULTILOCK RCPT CONT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 375A DIRECTFET datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf