| Internal Part Number | EIS-TBF22-18PS | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Circular Connectors - Adapters | |
| Series | MIL-DTL-5015, CA | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Style | Standard | |
| Convert From (Adapter End) | Female Sockets | |
| Convert To (Adapter End) | Male Pins | |
| Shell Size - Insert (Convert From) | 22-18 | |
| Shell Size - Insert (Convert To) | 22-18 | |
| Number of Positions (Convert From) | 8 | |
| Number of Positions (Convert To) | 8 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Mounting Feature | Flange | |
| Fastening Type | Threaded | |
| Housing Material | Aluminum Alloy | |
| Housing Color | Olive | |
| Features | - | |
| Ingress Protection | IP65 - Dust Tight, Water Resistant | |
| Shielding | - | |
| Current Rating | 22A | |
| Voltage Rating | 500VAC, 700VDC | |