ITT Cannon, LLC TBF24-6PS
TBF24-6PS picture photo
Mfg. Part Number
TBF24-6PS
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Adapters
Brief Description
TBF 8C 8#12 PIN/SKT RCPT
Datasheet Download
TBF24-6PS.pdf
Availability of TBF24-6PS
QUANTITY
TBF24-6PS Order Process
Ship out your order
Specifications of TBF24-6PS
Internal Part NumberEIS-TBF24-6PS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector StyleStandard
Convert From (Adapter End)Female Sockets
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)24-6
Shell Size - Insert (Convert To)24-6
Number of Positions (Convert From)8
Number of Positions (Convert To)8
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Housing MaterialAluminum Alloy
Housing ColorOlive
Features-
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding-
Current Rating41A
Voltage Rating500VAC, 700VDC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBF24-6PS
Related LinksTBF2, TBF24-6PS Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TBF24-6PS Details Description
Related parts for TBF24-6PS
IC 12-BIT 10US SMPL A/D 28-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET 1/2 BK 500' datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT PIN datasheet.pdf