ITT Cannon, LLC TBF36-3PS
TBF36-3PS picture photo
Mfg. Part Number
TBF36-3PS
Brief Description
TBF 6C 3#12 3#0 PIN SKT RECP
Datasheet Download
TBF36-3PS.pdf
Availability of TBF36-3PS
QUANTITY
TBF36-3PS Order Process
Ship out your order
Specifications of TBF36-3PS
Internal Part NumberEIS-TBF36-3PS
FamilyCircular Connectors - Adapters
SeriesMIL-DTL-5015, CA
Convert To (Adapter End)Male Pins
Shell Size - Insert (Convert From)36-3
Shell Size - Insert (Convert To)36-3
Number of Positions (Convert From)6
Number of Positions (Convert To)6
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
Fastening TypeThreaded
Housing MaterialAluminum Alloy
Housing ColorOlive
Features-
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shielding-
Current Rating41A, 245A
Voltage Rating900VAC, 1250VDC
Orientation (Convert From)N (Normal)
Orientation (Convert To)N (Normal)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBF36-3PS
Related LinksTBF3, TBF36-3PS Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TBF36-3PS Details Description
Related parts for TBF36-3PS
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3110 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20DHVQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf