Ohmite TBH25PR030JE
TBH25PR030JE picture photo
Mfg. Part Number
TBH25PR030JE
Brief Description
RES 0.03 OHM 25W 5% TO220
Datasheet Download
TBH25PR030JE.pdf
Availability of TBH25PR030JE
QUANTITY
TBH25PR030JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TBH25PR030JE
Internal Part NumberEIS-TBH25PR030JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTBH25 "E" Series Material Declaration
SeriesTBH
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Height0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBH25PR030JE
Related LinksTBH25P, TBH25PR030JE Datasheet, Ohmite Distributor
TBH25PR030JE Details Description
Related parts for TBH25PR030JE
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT LCD LP 40-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf