Ohmite TBH25PR030JE
TBH25PR030JE picture photo
Mfg. Part Number
TBH25PR030JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.03 OHM 25W 5% TO220
Datasheet Download
TBH25PR030JE.pdf
Availability of TBH25PR030JE
QUANTITY
TBH25PR030JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TBH25PR030JE
Internal Part NumberEIS-TBH25PR030JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTBH25 "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTBH
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.402" L x 0.187" W (10.20mm x 4.75mm)
Height0.630" (16.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBH25PR030JE
Related LinksTBH25P, TBH25PR030JE Datasheet, Ohmite Distributor
TBH25PR030JE Details Description
Related parts for TBH25PR030JE
IC ANALOG FRONT END 17BIT 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 464K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.2A 71.6 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf