AVX Corporation TBJB106K016CRSB0023
TBJB106K016CRSB0023 picture photo
Mfg. Part Number
TBJB106K016CRSB0023
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Datasheet Download
TBJB106K016CRSB0023.pdf
Availability of TBJB106K016CRSB0023
QUANTITY
TBJB106K016CRSB0023 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJB106K016CRSB0023
Internal Part NumberEIS-TBJB106K016CRSB0023
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJB106K016CRSB0023
Related LinksTBJB106K0, TBJB106K016CRSB0023 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJB106K016CRSB0023 Details Description
Related parts for TBJB106K016CRSB0023
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 48V datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SL 5.08/18/135 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 25 JMPR 152LGT TYPE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.7A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
SPIFLASH 8M-BIT 4KB UNIFORM SECT datasheet.pdf
M12X1 RA SKT 3P PIGTAIL 1.5M A datasheet.pdf
HD-BNC TO 1.0/2.3 STRT PLUG 72" datasheet.pdf