AVX Corporation TBJD107K010CRSB0000
TBJD107K010CRSB0000 picture photo
Mfg. Part Number
TBJD107K010CRSB0000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Datasheet Download
TBJD107K010CRSB0000.pdf
Availability of TBJD107K010CRSB0000
QUANTITY
TBJD107K010CRSB0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJD107K010CRSB0000
Internal Part NumberEIS-TBJD107K010CRSB0000
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJD107K010CRSB0000
Related LinksTBJD107K0, TBJD107K010CRSB0000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJD107K010CRSB0000 Details Description
Related parts for TBJD107K010CRSB0000
FIXED IND 30MH 5A 230 MOHM CHASS datasheet.pdf
SWITCH KNOB RIBBED .787" W/SKIRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER 100A datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 5A datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf