AVX Corporation TBJD476K016LRSB0023
TBJD476K016LRSB0023 picture photo
Mfg. Part Number
TBJD476K016LRSB0023
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Datasheet Download
TBJD476K016LRSB0023.pdf
Availability of TBJD476K016LRSB0023
QUANTITY
TBJD476K016LRSB0023 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJD476K016LRSB0023
Internal Part NumberEIS-TBJD476K016LRSB0023
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJD476K016LRSB0023
Related LinksTBJD476K0, TBJD476K016LRSB0023 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJD476K016LRSB0023 Details Description
Related parts for TBJD476K016LRSB0023
IC MCU 8BIT 16K FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
SW DIP 8POS EXT HALF PITCH SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 50mA, 500mA Lighting 10-DFN (3x2) datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
USB DONGLE ISE DESIGN SUITE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6MM D 1 datasheet.pdf
FUSE TRON DUAL ELEMENT datasheet.pdf
220UF 100V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf