AVX Corporation TBJE336K025LBSB0024
TBJE336K025LBSB0024 picture photo
Mfg. Part Number
TBJE336K025LBSB0024
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 10% 25V 2917
Datasheet Download
TBJE336K025LBSB0024.pdf
Availability of TBJE336K025LBSB0024
QUANTITY
TBJE336K025LBSB0024 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJE336K025LBSB0024
Internal Part NumberEIS-TBJE336K025LBSB0024
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.168" (4.26mm)