AVX Corporation TBJV157K016LRSB0024
TBJV157K016LRSB0024 picture photo
Mfg. Part Number
TBJV157K016LRSB0024
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 10% 16V 2924
Datasheet Download
TBJV157K016LRSB0024.pdf
Availability of TBJV157K016LRSB0024
QUANTITY
TBJV157K016LRSB0024 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBJV157K016LRSB0024
Internal Part NumberEIS-TBJV157K016LRSB0024
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBJV157K016LRSB0024
Related LinksTBJV157K0, TBJV157K016LRSB0024 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBJV157K016LRSB0024 Details Description
Related parts for TBJV157K016LRSB0024
IDC CABLE - CCE10S/AE10M/CCE10S datasheet.pdf
CONTACT CRIMP-ON RECPT 10/30AU datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7942 datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf