AVX Corporation TBME337K010LBSB0823
TBME337K010LBSB0823 picture photo
Mfg. Part Number
TBME337K010LBSB0823
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
TBME337K010LBSB0823.pdf
Availability of TBME337K010LBSB0823
QUANTITY
TBME337K010LBSB0823 Order Process
Ship out your order
Specifications of TBME337K010LBSB0823
Internal Part NumberEIS-TBME337K010LBSB0823
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTBM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBME337K010LBSB0823
Related LinksTBME337K0, TBME337K010LBSB0823 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TBME337K010LBSB0823 Details Description
Related parts for TBME337K010LBSB0823
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SOIC datasheet.pdf
IC LI-ION PWR MGMT 1CELL 56QFN datasheet.pdf
IC BUS SW OCTAL LV 20-QSOP datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3.6V 2/3 AA datasheet.pdf
SENSOR PRESS 100PSIA ANALOG datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf