Honeywell Sensing and Productivity Solutions TBPDANS015PGUCV
TBPDANS015PGUCV picture photo
Mfg. Part Number
TBPDANS015PGUCV
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR PRESSURE GAUGE
Datasheet Download
TBPDANS015PGUCV.pdf
Availability of TBPDANS015PGUCV
QUANTITY
TBPDANS015PGUCV Order Process
Ship out your order
Specifications of TBPDANS015PGUCV
Internal Part NumberEIS-TBPDANS015PGUCV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTBP Series
Standard Package30
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesTBP
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 26.25 mV (5V)
Accuracy±0.15%
Voltage - Supply1.5 V ~ 12 V
Port SizeMale - 0.11" (2.74mm) Tube
Port StyleBarbed
FeaturesTemperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case4-DIP (0.453", 11.50mm), Top Port
Supplier Device Package4-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBPDANS015PGUCV
TBPDANS015PGUCV Details Description
Related parts for TBPDANS015PGUCV
IC DRIVER CLK PLL 100MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 40POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 535MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
OPROBE X1/X10/R 100MHZ HIPRO 1.2 datasheet.pdf