| Internal Part Number | EIS-TBPDLNN015PGUCV | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 15 PSI (103.42 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 27.5 mV (5V) | |
| Accuracy | ±0.15% | |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 12 V | |
| Port Size | Male - 0.13" (3.18mm) Tube | |
| Port Style | Barbless | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 4-DIP (0.453", 11.50mm), Top Port | |