| Internal Part Number | EIS-TBPMANN060PGUCV | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | TBP | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 6.5 mV (5V) | |
| Accuracy | ±0.15% | |
| Voltage - Supply | 1.5 V ~ 12 V | |
| Port Size | Male - 0.08" (2.54mm) Tube | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | Temperature Compensated | |
| Termination Style | Surface Mount | |
| Maximum Pressure | 145 PSI (999.74 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |