Taiyo Yuden TBPS1R103J440H5Q
TBPS1R103J440H5Q picture photo
Mfg. Part Number
TBPS1R103J440H5Q
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 10K OHMS 0603
Datasheet Download
TBPS1R103J440H5Q.pdf
Availability of TBPS1R103J440H5Q
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBPS1R103J440H5Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TBPS1R103J440H5Q
Internal Part NumberEIS-TBPS1R103J440H5Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesTBPS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/504336K
B25/75-
B25/854400K
B25/100-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max63mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBPS1R103J440H5Q
Related LinksTBPS1R10, TBPS1R103J440H5Q Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TBPS1R103J440H5Q Details Description
Related parts for TBPS1R103J440H5Q
IC EEPROM 2KBIT 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.75A 48 MOHM datasheet.pdf