Taiyo Yuden TBPS1R152K410H5Q
TBPS1R152K410H5Q picture photo
Mfg. Part Number
TBPS1R152K410H5Q
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 1.5K OHMS 0603
Datasheet Download
TBPS1R152K410H5Q.pdf
Availability of TBPS1R152K410H5Q
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBPS1R152K410H5Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TBPS1R152K410H5Q
Internal Part NumberEIS-TBPS1R152K410H5Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesTBPS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C1.5k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/504034K
B25/75-
B25/854100K
B25/100-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max63mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBPS1R152K410H5Q
Related LinksTBPS1R15, TBPS1R152K410H5Q Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TBPS1R152K410H5Q Details Description
Related parts for TBPS1R152K410H5Q
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 82.0 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf