Taiyo Yuden TBPS1R473J475H5Q
TBPS1R473J475H5Q picture photo
Mfg. Part Number
TBPS1R473J475H5Q
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERM NTC 47K OHMS 0603
Datasheet Download
TBPS1R473J475H5Q.pdf
Availability of TBPS1R473J475H5Q
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBPS1R473J475H5Q Order Process
Ship out your order
Specifications of TBPS1R473J475H5Q
Internal Part NumberEIS-TBPS1R473J475H5Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesTBPS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C47k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/504483K
B25/75-
B25/854750K
B25/100-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max63mW
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBPS1R473J475H5Q
Related LinksTBPS1R47, TBPS1R473J475H5Q Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TBPS1R473J475H5Q Details Description
Related parts for TBPS1R473J475H5Q
CONN RECEPT 8POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
IC USB SWITCH DUAL SPDT 10TDFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
MKDSN2.5/6-BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN DSUB HOUSING datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf