Bourns Inc. TBU-KE040-050-WH
TBU-KE040-050-WH picture photo
Mfg. Part Number
TBU-KE040-050-WH
Manufacturer
Product Category
Surge Suppression ICs
Brief Description
SURGE SUPP TBU 50MA 400V SMD
Datasheet Download
TBU-KE040-050-WH.pdf
Availability of TBU-KE040-050-WH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TBU-KE040-050-WH Order Process
Ship out your order
Specifications of TBU-KE040-050-WH
Internal Part NumberEIS-TBU-KE040-050-WH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLTBU-KE Series 26/Jun/2014
PCN Assembly/OriginTBU,TCS High-Speed Protectors Silicon Site Dec/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilySurge Suppression ICs
SeriesTBU®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Working200V
Voltage - Clamping400V
TechnologyMixed Technology
Power (Watts)-
Number of Circuits1
ApplicationsGeneral Purpose
Package / Case2-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package2-DFN (2.5x 5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TBU-KE040-050-WH
Related LinksTBU-KE04, TBU-KE040-050-WH Datasheet, Bourns Inc. Distributor
TBU-KE040-050-WH Details Description
Related parts for TBU-KE040-050-WH
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MON BATT LI-ION HP 16-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRAY datasheet.pdf
RES 2.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 350 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN RA datasheet.pdf